Nowoczesne Metody Doświadczalne Fizyki i Chemii

Nowoczesne Metody Doświadczalne Fizyki i Chemii 2010

W dniach 10-12 grudnia 2010 roku odbyła się I Ogólnopolska Studencka Konferencja pt. „Nowoczesne Metody Doświadczalne Fizyki i Chemii" w Lublinie. Organizatorami byli nasi przyjaciele z Koła Naukowego Fizyki UMCS we współpracy z Kołem Naukowym Alkahest oraz Samorządem Studentów. Z założenia konferencja ta miała dotyczyć ogromu tematyki dzięki czemu przypadła do gustu szerokiemu gronu studentów o wielorakich zainteresowaniach zebranych w tych dniach w Lublinie.

 

Organizatorzy postarali się o uczestnictwo takich znakomitych prelegentów jak prof. dr hab. Wiesław Gruszecki, prof. dr hab. Dobiesław Nazimek, prof. dr hab. Janusz Ryczkowski, dr hab. Jerzy Żuk oraz mgr inż. Krzysztof Skrzypiec. Pośród 23 studenckich referatów pojawiło się cztery, których autorami byli członkowie Koła Studentów Biofizyki „Nobel", pałający chęcią do zaprezentowania wyników swojej pracy naukowej bądź swoich zainteresowań. Byli to:

  • Aleksandra Gołąb – Badanie poziomu transkrypcji RNA nowoczesną metodą Click it RNA
  • Joanna Kwiatek – Było sobie życie – czyli jak obrazować komórkę
  • Paulina Rybak – Nanoskopia fluorescencyjna, czyli jak przekroczyć granicę rozdzielczości
  • Aleksander Szczurek – FRET i jego użyteczność w badaniach mikroskopowych

Godnym podkreślenia jest fakt, że nagroda za najlepszy referat trafiła do naszej koleżanki z V roku Asi Kwiatek za swe w pewien sposób żartobliwe choć merytorycznie sprecyzowane wystąpienie. Cieszymy się również z sukcesu naszych kolegów z Biofizyki z Wydziału Fizyki i Astronomii UJ, którzy za swój plakat o perkolacji otrzymali pierwszą nagrodę. Serdecznie gratulujemy!

Nowoczesne Metody Doświadczalne Fizyki i Chemii 2011

W dniach 25-27 listopada 2011 r. członkowie KSB „Nobel" mieli okazję gościć w Lublinie, gdzie dowiedzieli się o metodach wykorzystywanych przy pracy badawczej przez studentów i doktorantów studiujących fizykę, chemię oraz dziedziny pokrewne. Również tutaj interdyscyplinarny charakter konferencji pozwolił nam zaprezentować także swoje osiągnięcia:

  • Marcin Zawrotniak wygłosił referat pt.: Zastosowanie mikroskopu sił atomowych do analizy strukturalnej białek.
  • Anna Borkowska, Joanna Masapust i Michał Nowakowski przygotowali plakat pt.: Biodystrybucja nowego syntetycznego fotouczulacza w kontekście terapii fotodynamicznej.

Podczas wycieczek fakultatywnych uczestnicy mieli również okazję poznać Lublin i jego historię wybierając zwiedzanie obozu w Treblince lub Starego Miasta.