Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych Fizyków

IX Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych Fizyków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koło Studentów Biofizyki „Nobel" znalazło się pośród 18 kół naukowych biorących udział w  IX Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków w Toruniu.

Wydarzenie inaugurowano prelekcjami związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika profesorów Włodzisława Ducha oraz Wiesława Nowaka zaś podczas prezentacji kół naukowych zaprezentowano zarówno naszą działalność jak i wstępne plany dotyczące organizowanej przez nas cyklicznej Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Biofizyki. Pozostałe dni Sesji poświęcone były głównie sesjom referatowym. W jednej z nich czynny udział wziął członek naszego Koła Marcin Zawrotniak, który postawił sobie za zadanie wytłumaczenie Zastosowania znaczników fluorescencyjnych w badaniach biochemicznych.

Organizatorzy postarali się o to by każdą naszą wolną chwilę zagospodarować w możliwie jak najlepszy sposób. I tak dnia drugiego uczestnicy wzięli udział w zwiedzaniu zabytkowej starówki Torunia, a następnie zostali zaproszeni na seans w planetarium im. Wł. Dziewulskiego. Dnia trzeciego mieliśmy niepowtarzalną szansę odwiedzenia Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach pod okiem prof. dr hab. Andrzeja Strobla, a sam dzień jak również poprzedni zwieńczony został przyjęciem o charakterze integracyjnym.

Ostatniego dnia Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy plakat. Z pośród dwóch wystawionych przez zespół badawczy KSB „Nobel"plakatów sukces w postaci trzeciego miejsca odniósł ten, którego autorką była Paulina Rybak. Bardzo cieszą nas również sukcesy naszych kolegów z Koła Matematyczno-PrzyrodniczegoNaukowego Koła Fizykówrównież goszczących podczas Sesji w Toruniu.

Charakter merytoryczny konferencji zdecydowanie odpowiadał członkom naszego Koła co znalazło wydźwięk pośród bardziej dociekliwych z nich w postaci uczestnictwa w burzliwych dyskusjach na forum sesji referatowej oraz w kuluarach.

Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych Fizyków to projekt stale rozwijający się, lecz już stojący na bardzo wysokim poziomie. Liczymy, że będzie nam dane powtórzenie tego spotkania w przyszłym roku w Poznaniu i szansa na kontynuację aktywnej, naukowej partycypacji w tym przedsięwzięciu w przyszłym roku.

X Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych Fizyków

W dniach 10 – 13 listopada odbyła się już dziesiąta edycja OSKNF. Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych wykładów studentów i doktorantów z całej Polski, m.in.: z Gdańska, Wrocławia, Warszawy.
Mimo iż w tematyka konferencji skupiała się na fizyce, to biofizycy także znaleźli coś dla siebie.

  • Maciej Bratek zaprezentował plakat pt.: Reparametryzacja pola siłowego OPLS-AA do symulacji błon fosfolipidowych.
  • Agnieszka Pierzyńska-Mach także przedstawiła plakat Wizualizacja lizosomów w żywych komórkach przy użyciu drobnocząsteczkowych barwników – oranżu akrydyny, kwintakryny i Lysotracker Red DND-99.
  • Robert Bernacik wygłosił referat pt.: Badanie wpływu obecności patogenów grzybowych na stan aparatu fotosyntetycznego i aktywność fotosyntetyczną wybranych gatunków drzew.

Jednak, jak wiadomo, konferencja to nie tylko sesje referatowe. Studenci z UAM przygotowali wiele innych atrakcji – przejażdżkę tramwajem po ulicach Poznania, wycieczkę do Browaru i fortów oraz imprezy integracyjne. Ponadto, z okazji jubileuszu, na Wydziale Fizyki UAM zorganizowany został wspaniały bal.
Ostatniego dnia konferencji zostali wybrani organizatorzy przyszłorocznego OSKNFu – odbędzie się on w Warszawie.

XI Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych Fizyków

W dniach 15-18 listopada członkowie koła wzięli udział w XI Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków prezentując plakaty o tytułach: „Szczypce optyczne: zasada działania i zastosowanie w badaniach biofizycznych", „Doświadczalne wyznaczanie mechanizmów fototoksyczności wybranych fotouczulaczy" oraz „(Nie)dyskretny świat – wady i zalety zastosowania automatów komórkowych do modelowania dynamiki tłumów". Wygłoszono również referat pod tytułem: „Elektryczne układy roślinne". Oprócz sesji naukowych i plakatowych na XI OSKNF po raz pierwszy w historii odbyła się sesja otwarta na której poruszano tematy takie jak na przykład fizyka spaghetti. Tak intelektualną jak i fizyczną sprawność uczestników sprawdziła natomiast gra miejska przeprowadzona drugiego dnia konferencji. Lokalizacja naukowej części konferencji pozwoliła na uczestnictwo w Dniach Politechniki Warszawskiej. Ponadto każdy z wieczorów był okazją do szeroko rozumianej integracji podczas trzech spotkań z których każde zorganizowano w innym miejscu. Ostatniego dnia wybrano miasto w którym odbędzie się XIII Sesja – będzie to Gdańsk.